نویسنده : احمد گنجی | تعداد بازدید : 2814 | تاریخ : ۱۳۹۴/۱/۳۰

انتشار ایمیل های درزشده‌ی سونی در ویکی لیکس

سازمان خبری ویکی لیکس (Wikileaks) اخیراً اقدام به انتشار اطلاعاتی از داده‌های شرکت سونی که در اواخر سال 2014 طی حمله یک گروه هک و مجرم سایبری به این شرکت سرقت و درز شده بود. شرکت ایدکو، نماینده رسمی شرکت کسپرسکی در این مطلب به شرح گزارشی در خصوص این اقدام قابل توجه ویکی لیکس میپردازد.

 

کسپرسکی

سازمان خبری ویکی لیکس (Wikileaks) اخیراً اقدام به انتشار اطلاعاتی از داده‌های شرکت سونی که در اواخر سال 2014 طی حمله یک گروه هک و مجرم سایبری به این شرکت سرقت و درز شده بود. شرکت ایدکو، نماینده رسمی شرکت کسپرسکی* در این مطلب به شرح گزارشی در خصوص این اقدام قابل توجه ویکی لیکس میپردازد.

این نشت اطلاعات که بدنبال یکی از بزرگترین تخلف ها یا سرقت‌های سایبری تاریخ آمریکا از شرکت‌ها روی داد، توجه همگان را برانگیخت و با توجه به در دسترس قرار گرفتن این اطلاعات برای تقریباً تمام کاربران دنیا نگرانی‌های بسیاری را در خصوص عواقب حملات سایبری و نشت اطلاعات (Data Leak) به دنبال داشته است.

این اطلاعات منتشر شده متشکل از حدود 173 هزار ایمیل و بیش از 30 هزار اسناد مختلف بوده، که اطلاعاتی کاملاً شخصی از کارکنان شرکت سونی را از جمله آدرس، اطلاعات تماس شخصی، و شماره تأمین اجتماعی (SSN) آنها را شامل می شود.

شرکت Sony اظهار داشت که «انتشار عمومی اطلاعات شخصی و محرمانه شرکت سونی و کارکنانش را به شدت محکوم نموده» و همچنین در جایی اضافه نمود که این اقدام Wikileaks بمنزله‌ی همکاری با تیم هکرها در راستای خسارت رساندن به سونی و حتی کارکنان شرکت به شمار میرود.

پس از هک شدن شرکت سونی در ماه نوامبر 2014، آنها اقدام به انتشار برخی از اطلاعات در غالب فایلهای بسیار حجیم با فرمتهای مختلف نمودند که همین موجب می شد عموم کاربران میل زیادی به دریافت این فایلهای حجیم و بررسی موشکافانه آنها در برنامه هایی نظیر Outlook نداشته باشند.

با اینحال شمار زیادی از خبرنگاران اقدام به دریافت این فایلها نمودند تا ضمن جستجو اطلاعاتی که شاید برای مسئولین اصلی شرکت شرم آور و رسواکننده بشمار میرفت را منتشر نمایند. که این اقدام هشدارهایی جدی را از سوی وکلای شرکت به همراه داشت.

ویکی لیکس هم ظاهراً بر آن است تا با این اقدام توجه گزارشگران و وکلای شرکت را بار دیگر برانگیزد.

این سازمان در وبسایت خود که به انتشار عمومی اطلاعات با امکان جستجو پرداخته، روی وبسایت خود نوشته که «همه شرکت سونی را به ارائه خدمات و تولیداتی در حوزه سرگرمی و سینما می شناسیم؛ با اینحال، The Sony Archives نشان می دهد که این شرکت پشت پرده بسیار در امور مختلف تأثیر گذار بوده و با برخی از سازمانها و ارگانهای مهم دولتی نیز در ارتباط است.»

شرکت سونی نیز با اظهاراتی غضبناک، ادعا و توجیه ویکی لیکس را مبنی بر اینکه غالب این اطلاعات عمومی بوده است را تکذیب کرد و اضافه کرد که «سونی همچنان به مبازره برای دفاع از امنیت، ایمنی و محرمانگی شرکت و بیش از  6000 کارکنانش ادامه خواهد داد.»

 

منبع: کسپرسکی آنلاین

*  کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکی، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکي نام دارد.


0 دیدگاه در مورد انتشار ایمیل های درزشده‌ی سونی در ویکی لیکس بیان شده است
دیدگاه خود را بیان نمایید
نام *  
ایمیل (منتشر نمی شود ) *
یادداشت *