نویسنده : محمد جواد محبی | تعداد بازدید : 14055 | تاریخ : ۱۳۹۲/۸/۲

مزایای Open Source چیست ؟

اولین چیزی که با شنیدن کلمه Open Source به ذهن ما می رسد، رایگان یا کم هزینه بودن است! اما در این پست مزایای Open Source را علاوه بر کم هزینه بودن آن را بررسی خواهیم کرد.

اولین چیزی که با شنیدن کلمه Open Source به ذهن ما می رسد، رایگان یا کم هزینه بودن است!
اما در این پست مزایای Open Source را علاوه بر کم هزینه بودن آن را بررسی خواهیم کرد.

- امنیت
روزنانه بسیاری از ما بدون اینکه بدانیم در حال استفاده از نرم افزار های Open Source هستیم. به عنوان مثال گوشی موبایل، تبلت و … که سیستم عامل Android بر روی آن وجود دارد. البته Android به طور کامل از Open Source پشتیبانی نمی کند، اما Android از لینوکس به عنوان Kernel خود بهره می برد. بر این اساس وقتی تعداد زیادی از مردم کد ها را مشاهده کنند،‌ در صورتی که حفره یا اختلالی بوجود بیاید بسیار سریع برطرف خواهد شد.
متن باز بودن محصولات این امکان را می دهد که محصولات در دسترس دید عمومی قرار بگیرند اما در غیر این صورت فقط در دسترس شرکت سازنده می باشند و تست ها محدود خواهد بود و وقتی که حفره امنیتی شناسایی می شود زمان بیشتری برای درست کردن آن نیاز است.

- کیفیت
کدام یک بهتر به نظر می رسد: یک نرم افزار ساخته شده توسط تنی چند از برنامه نویسان، یا یک نرم افزار ساخته شده توسط هزاران برنامه نویس؟
تعداد بی شماری برنامه نویس و کاربر برای تکمیل کردن امنیت نرم افزار های Open Source تلاش می کنند و بسیاری از امکانات و نو آوری ها را برای محصولاتشان خلق می کنند.
به طور کلی Open Source نیازهای کاربر را به خوبی می داند زیرا کاربران می توانند دستی در ساختن آن داشته باشند. به عبارت دیگر کاربران و برنامه نویسان چیزی را می سازند که می خواهند.

- قابلیت سفارشی سازی
چیزی را که در اختیار مالک است، امتحان نکنید...!
همان طور که در بالا ذکر شد، کاربران تجاری می توانند قطعاتی از یک نرم افزار Open Source را بردارند و نسبت به نیازشان آن را تغییر دهند. از آن جایی که کد ها باز هستند، بسیار آسان می توان کد ها را تغییر داد یا یک سری قابلیت جدید به آن اضافه نمود.

- آزادی
وقتی تجارت ها به سمت Open Source حرکت کردند، آن ها خودشان را از فروشنده های سخت گیر آزاد کردند. مشتریان برخی فروشندگان ناچار به پذیرش دیدگاه های فروشنده مانند: نیازمندی ها، دیکته ها، قیمت ها، اولیت ها و زمان بندی ها می شدند.

- انعطاف پذیری
ارتقاء به شما بستگی دارد، نه به تصمیمات برخی سازندگان محصول...
وقتی شما از نرم افزار های تحت انحصار یک شرکت استفاده می کنید بر روی یک تردمیل می باشید که همچنان در حال ارتقاء نرم افزار و سخت افزارتان قرار می گیرد، تا بی نهایت...!
Open Source عموما از منابع کمتری استفاده می کند، این به این معنی است که معمولا به شما این اجازه را می دهد که از سخت افزار های قدیمی نیز استفاده کنید.

 

برگرفته از:

http://opensourceforamerica.org/learn-more/benefits-of-open-source-software

http://www.pcworld.com/article/209891/10_reasons_open_source_is_good_for_business.html


0 دیدگاه در مورد مزایای Open Source چیست ؟ بیان شده است
دیدگاه خود را بیان نمایید
نام *  
ایمیل (منتشر نمی شود ) *
یادداشت *